Your math confuses me... (1108x2)+(730x2) = 3676 Where did you get 4432?
From what I've calculated, after 20% tax on the base salary and tax-free per diem, monthly salary total will be $3662.20.
SALARY
Base Salary: $19293 annually (includes 13.18% locality) / 12mo. / 4wks. / 40hrs. = $10.05/hr.
$10.05*8hrs*10days*80% = $643.10 bi-weekly salary
PER DIEM
Daily: $79.20
$79.20*15days = $1188.00 bi-weekly per diem
COMBINED
bi-weekly = $643.10 + 1188.00 = $1831.10 bi-weekly
monthly = $1831.10 x 2 = $3662.20 monthly
Not to be a Nazi, but the division of 4wks/month is slightly skewed.
52 weeks * 40hrs/week = 2080 work hours/yr
SALARY
Base Salary: $19,293 annually (includes 13.18% locality) / 2080hrs = $9.28/hr.
$9.28 * 8hrs * 10days * 80% = $593.92 bi-weekly salary
PER DIEM
Daily: $79.20
$79.20 * 15days = $1,188.00 bi-weekly per diem
COMBINED
bi-weekly = $593.92 + 1,188.00 =
$1,781.92 bi-weekly
monthly = $1,781.92 * 2 =
$3,563.84 NET monthly
Also, is the per diem paid when you're in OKC, or just while you're at the academy (5/6 days/wk)?
EDIT
That's if it's considered hourly pay. If it's
actual salary, then it'd be
SALARY
Base Salary: $19,293 annually (includes 13.18% locality) / 26 bi-week paychecks * 80% = $593.63/Bi-wk
COMBINED
bi-weekly = $593.63 + 1,188.00 =
$1,781.63 bi-weekly
$1,781.63 * 2 =
$3,563.26 NET monthly
>>>Please don't take this as being an ###, I'm just numerically anal in general